ВIЙСЬКОВО-IСТОРИЧНИЙ АЛЬМАНАХ
засновник - Центральний музей Збройних Сил України
число 4
Київ 2002
 
ЗМIСТ
ІСТОРІЯЖанна ДЕНИСЮК
3-я Залізна дивізія Армії УНР. Начерк бойового шляху
3-я Залізна дивізія була одним з найкращих, найбоєздатніших формувань української регулярної армії. Це засвідчує й бойовий шлях дивізії, що розпочався 1919 р., в надзвичайно тяжкий для Української держави та її армії час.
Андрій РУККАС
Вояки-українці в польській армії (1921-1939рр.)
Відроджена в першій чверті ХХ ст. після тривалого іноземного панування Польща була багатонаціональною країною. За результатами перепису 1921 р. населення її становило приблизно 25,7 млн. чоловік, з них близько однієї третини були національні меншини: українці (15,2%), білоруси (4%), євреї (8%), німці (3%) та інші (0,9%)... <br> Доля українців - вояків польської армії.

Ігор ЧИЧКАНЬ
Проект "Френтік" - надсекретна операція американських ВПС в Україні у 1944 - 1945 pp.

Ігор ВАЛАХАНОВИЧ
Підпілля ОУН на території Білорусі в 1944 - 1952 pp.
Населена українцями історична Берестейщина, яку 1939 року приєднано до Білоруської РСР, була одним з теренів активної діяльності ОУН і УПА. Проте ця діяльність і досі лишається малодослідженою. Певніш матеріали до теми містить публікована тут стаття І.Валахановича, написана на основі документів неприступного загалу дослідників архіву КДБ Республіки Білорусь. Статтю передруковуємо в перекладі з російської з мінського часопису "Архіви і справаводства" (1999, N 1). Автор її - співробітник архіву згаданої установи. Звертаємо на це увагу з огляду на вживану ним стару радянсько-чекістську термінологію, яку збережено і в перекладі.
Дмитро ВЕДЕНЄЄВ, Юрій ШАПОВАЛ
Пастка для "лицаря". Обставини загибелі Олекси Гасина
За словами командувача групи УПА "Захід", Гасин був близьким дорадником командувача УПА Романа Шухевича, генератором ідей, які той талановито втілював у практику збройних визвольних змагань. Однак у присвяченій ОУН і УПА історіографії й публіцистиці цій постаті вочевидь не пощастило.

АРХЕОЛОГІЯДенис КОЗАК
Військова справа давніх слов'ян на землях України


ФОРТИФІКАЦІЇОльга ІВАНІНА
Фортеця Энікале
З 1699 року біля Озівського входу до Керченської протоки турки розпочали спорудження потужних укріплень. Їх назвали Єні-кале, що в перекладі з татарської означає "Нова фортеця". З 1703 р. тут розташувався головний штаб турецької оборони Чорного моря.


ЗБРОЯ, СПОРЯДЖЕННЯІгор ДАНИЛОВ
Артилерія Кам'янецької твердині


ЕМБЛЕМАТИКАСимволіка Прикордонних військ України
Заснувати емблему, прапор Прикордонних військ України, герб Державного комітету у справах охорони державного кордону України, прапор Морської охорони Прикордонних військ України, Бойовий прапор Державного комітету у справах охорони державного кордону України, штандарт Голови Державного комітету у справах охорони державного кордону України - Командувача Прикордонних військ України.

ФАЛЕРИСТИКАНагороди УПА: проект Нила Хасевича
Маловідомою сторінкою української фалеристики є система нагород Української повстанської армії.


МУЗЕЙБогданові речі
5 березня 2002 р. в Національному музеї історії України відкрито виставку "Атрибути гетьманської влади та особисті речі Богдана Хмельницького".


АРХІВо. Юрій МИЦИК, Володимир ДЯТЛОВ
З іноземних джерел про берестецьку кампанію 1651 p.

Лариса СТРЕЛЬСЬКА
До життєпису Вільгельма Габсбурґа (Василя Вишиваного)
Австрійський архікнязь і полковник українських січових стрільців; "блудний син" для своїх кровних батьків і велика надія для поневолених українців; людина з галереї "ідеалістів-романтиків", "фантастів" і професійний військовий діяч; поет-лірик і реальний претендент на булаву гетьмана України; нащадок давньої королівської династії Габсбурґів і послідовний борець за звільнення українського народу з-під ярма двох найбільших імперій -Австро-Угорської і Російської. Ці взаємно несполучні, на перший погляд, означення стосуються однієї особи - Вільгельма фон Габсбурґа Льотрингена (Лотаринзького).
Автори
ВІЙСЬКОВО-ІСТОРИЧНИЙ АЛЬМАНАХ    число 4 2002р.